Hos Mommer

11. februar 2013

Hammer Bakke

Filed under: Uncategorized — Ellen @ 16:33
Tags: , , , ,

Vejret lagde i formiddags ud med at være højt og flot, så vi benyttede os af lejligheden til at køre en tur og nyde det hvide landskab.
Gennem Ramsølille og videre mod Viby, igennem Højby, forbi Ledreborg og ad yderligere omveje ud til Gershøj havn, hvor de har tohovede svaner.
Hvorfor er jeg helt vild med at fotografere svaner?

IMG_0582

Vi lagde vejen forbi hammerhøje Hammer Bakke, hvor orøfærgen lægger til, i håb om at se lige så mange fugle som sidst, men der var ikke så meget som en eneste, da vandet her var blevet helt isfrit i mellemtiden.
Anna talte 58 trin på Hammer Bakke. Hun talte også 42 rådyr fordelt over fire flokke på hhv. 7, 25, 8 og 2. Det sidste kan dog næppe kaldes en flok, men nummer to var imponerende stor.

IMG_0601 IMG_0610
Vi glemte desværre at tælle gravhøje, men vi må have set mindst lige så mange af dem som af rådyr – det formelig vrimler med dem i det område, og da ungerne havde fået forklaret hvad de skulle kigge efter og ikke mindst hvad det var, gik der hurtigt sport i at spotte dem. Anna var oftest hurtigst, til Aubies store fortrydelse: “Anna, next time I want to see it first!”
Anna undrede sig over, hvorfor de ikke samlede gravene “in one place like we do in England”. Joh, der røg skam en del viden indenbords hos de små i dag.

Det var godt, vi kørte, da vi kørte … ved 12-tiden trak himlen sig sammen og skulede sort til os, og inden vi nåede hjem, var det begyndt at småsne.
Det blev derfor til sofahygge, da der skulle slås mave efter frokosten – tre gange iPad. De to af dem med timer; det er nødvendigt med rationering, ellers kunne de to små snildt sidde med dem hele dagen.

IMG_0613IMG_0614IMG_0615

24 kommentarer

  1. Der er dømt iPad hygge i sofaen, efter en god tur ud i verden, blandt fugle og dyr.. 🙂

    Kommentar af Inge — 11. februar 2013 @ 17:24

    • Præcis 🙂

      Kommentar af Ellen — 11. februar 2013 @ 17:35

  2. Grunden til at svaner fotograferes er vel at de er til at få øje på! God tur, ser det ud til at have været. Kan man sætte timer på en pc så den slukker?

    Kommentar af Jørgen — 11. februar 2013 @ 17:29

    • Ja … og den blændende hvide farve er så smuk mod det blå.
      Nej, men man kan sætte køkkenuret 😉

      Kommentar af Ellen — 11. februar 2013 @ 17:36

  3. Svaner er så elegante, når de glider afsted på vandet.
    Det er et sjovt motiv, du fangede.
    Sikke en perfekt dag med udendørs oplevelser og sofahygge bagefter.
    Det er da smart at sætte timer på Ipad. Man kan snart blive opslugt og tiden går. Måske jeg skulle bruge sådan en ? 😉

    Kommentar af betty — 11. februar 2013 @ 17:34

    • Ja de er. Det er helt i orden med mig, at netop den blev vores nationalfugl 🙂
      Man kan i hvert fald hurtigt få et par timer til at smutte, hvis man først bliver fanget.

      Kommentar af Ellen — 11. februar 2013 @ 17:38

  4. Hvor ser det hyggeligt ud der i sofaen med 3 * iPad, det er godt, at I forinden har været ude i verden, så behøver I ikke at få dårlig samvittighed over at hygge i sofaen.

    Dit billede af den tohovede svane er skønt. Det er en fantastisk zoom, du har fået i dit nye objektiv.

    Kommentar af Stegemüller — 11. februar 2013 @ 18:19

    • Det dur ikke med dårlig samvittighed 😉
      Tak, det er en ret god zoom, ja.

      Kommentar af Ellen — 11. februar 2013 @ 19:38

  5. Flotte vinterbilleder og hyggelige billeder fra sofaen! Smart med en timer, for der ryger alt for ofte meget lang tid ved diverse skærme .-)! God vinterferie med englænderne!

    Kommentar af Nonna — 11. februar 2013 @ 18:22

    • Vi er nødt til at begrænse det, ellers får de firkantede øjne 😉
      Tak skal du have, Nonna.

      Kommentar af Ellen — 11. februar 2013 @ 19:39

  6. Svaner er bare flotte og svært at lade være med at fotografere dem!..Jeg har vist også en million billeder af svaner. Smart med timer på så de ikke sidder med dem hele dagen..;-D

    Kommentar af rejen — 11. februar 2013 @ 19:00

    • Nå, også dig? De er altså også flotte at se på.
      Ja, smart. Og nødvendigt 😉

      Kommentar af Ellen — 11. februar 2013 @ 19:41

  7. Svaner med hoved i begge ender, altså Ellen! Det ser ud til, at din datter og dine børnebørn hygger sig gevaldigt, både med og uden iPads.

    Kommentar af Henny Stewart — 11. februar 2013 @ 19:35

    • Hehe, ja, vi kan heldigvis også have det sjovt uden at sidde med hver sin iPad 🙂

      Kommentar af Ellen — 11. februar 2013 @ 19:42

  8. Har hørt om Pølsedyr, de har et hode i hver ende, men var ikke klar over at de lignet svaner? Trodde de hadde fire føtter og bodde i et sted i den afrikanske jungel?

    Kommentar af Kamelrytterske — 11. februar 2013 @ 20:10

    • Jeg kan godt se, at der er meget, du ikke ved om Danmarks dyr endnu 😉

      Kommentar af Ellen — 11. februar 2013 @ 21:22

  9. Det er vel fordi svaner – selv to-hovede – er så fotogene 😉 Det ser ud til, at det nærmest er grød, de sejler (svømmer) rundt i? Kan godt se, at faren for firkantede øjne er overhængende. Til gengæld er der ingen, der kommer op at skændes så længe … Er det også vinterferietid i England i denne uge?

    Kommentar af Fruen i Midten — 11. februar 2013 @ 22:10

    • Det var nærmest grød, ja – Aubie var på vej ud, fordi han troede det var rigtig is, men han blev overbevist om at det nok var bedst at lade være med at fortsætte, da vi fik ham til at smide en sten ud på isen 🙂
      Ja, de har tidlig vinterferie i år; formentlig fordi påsken falder så tidligt.

      Kommentar af Ellen — 11. februar 2013 @ 22:29

  10. Du har endnu engang begået et rigtigt FEDT svanebillede med gode spejlinger og det hele. Dejligt og jeg er slet ikke misundelig.

    Ligner rigtig familiehygge i sofaen efter en tur med kolde næser og is på stranden – så er det jo dejligt med et passende antal ipads til underholdningen 🙂

    Kommentar af overleveren — 12. februar 2013 @ 5:08

    • Tak, altså 🙂
      Ja … gad vide hvornår man når til, at alle bare har sådan en? 😉

      Kommentar af Ellen — 12. februar 2013 @ 8:40

  11. Det lyder til at have været en skøn dag 🙂 … men det der sne som I fik, så jeg (heldigvis) ikke noget til … Der var fin solskin hele dagen på Fyn. Der var dog en lille bitte smule sne omkring Fredericia, da jeg kørte hjem, men det var dog hurtigt overstået 🙂
    Nu må det altså for min skyld også gerne holde op med det sne, så vi kan få noget varmere vejr 😉

    Kommentar af Tove — 12. februar 2013 @ 6:08

    • Der kom heller ikke ret meget sne; der gjorde der til gengæld i nat … godt jeg ikke skulle på arbejde i dag, for der er totalt trafikalt kaos derude, har jeg lige hørt i radioen.
      Det bliver forår 1. marts, har jeg besluttet 😉

      Kommentar af Ellen — 12. februar 2013 @ 8:42

  12. Det er altid sjovt, når man kan gøre lærdom til en jeg med børnene. At være opmærksom og øve tallene er da oplagt på sådan en tur. Det næste bliver så, at du lærer børnene tallene på dansk – hvis du altså ikke allerede har gjort det.
    Selvfølgeligt fotograferer du svaner, de er så enormt flotte. Råhygge i sofaen.

    Kommentar af Salix - Lene — 15. februar 2013 @ 15:19

    • Anna har helt styr på danske tal og det, at de er omvendt i forhold til de engelske. Aubie kan tælle til tyve og derfra 10-20-30 osv., men han skal lige sættes i gang med ‘enogtyve, toogtyve …’, så kan han selv resten. Hvis ikke han bliver sat i gang, vil han helst have, at det skal hedde tyveen – hvilket selvfølgelig er det mest logiske i hans ører :-)Det er ikke mig, men børnenes mor, der har lært dem det.
      Det var ren råhygge 🙂

      Kommentar af Ellen — 15. februar 2013 @ 16:43


RSS feed for comments on this post.

Blog på WordPress.com.