Jo, der var traner. Nej, der var ikke mange tusind, desværre – kun omkring 1000. De er ved at drage væk igen, og den eneste, der kunne komme tæt nok på tranerne, til at det kan være bare en smule interessant, var John, så jeg pipper kun op med et meget lille tranebillede til slut i indlægget.
Men inden vi nåede så langt, havde vi været lidt omkring sammen med Pia og Allan.
Vi mødtes ved Trollestenen, men det blæste noget mere end ½ pelikan – eller måske rettere ½ pingvin, for der var snefnug i luften.
Vi udsatte derfor kaffedrikningen og satte fluks kursen mod Tosteberga Enge, som er
et vidunderligt naturområde. Om sommeren.
Det må nok erkendes, at alting bare er kønnere, når der er blade på træer og buske, men vi fik os en god tur alligevel.
Lige inden vi nåede frem, måtte vi stoppe op, fordi vi fik øje på et stort antal rovfugle – der var 19 – nitten! – i luften over os, men da vi stoppede bilerne og steg ud for at fotografere, forsvandt de naturligvis, inden vi fik indstillet kameraerne.
Hov – var der nogen, der sagde lystfiskerhistorier? Nej, vel? Der var altså 19! Og vi fandt ikke engang ud af, hvad det var for rovfugle, men John var inde på, at det godt kunne have været glenter, for de var temmelig store.
I Tosteberga så vi masser af kaninhuller, men kaninerne lever livet farligt her; nok pga. de mange rovfugle i området … vi så temmelig mange pelsrester og skeletdele rundt omkring.
Vi fandt oven i købet et sted, hvor der var nogenlunde læ, så vi kunne få os den efterhånden ret savnede eftermiddagskaffe. At det så var oven på en betragtelig mængde indtørrede kolorte og en lille tornebusk eller to, generede ikke store ånder … tæppet blev bredt ud og der blev drukket kaffe!
De temperaturer, vi har haft i stykke tid, var i dag blot et minde, som vores effektive påklædning måske giver et hint om. Det var 3°! Jeg er slet ikke så tyk i virkeligheden – det er alle de lag tøj, jeg var nødt til at have på …
Nå. Tror I heller ikke på det?
Af sted mod Pulken, hvor der næsten var flere mennesker end traner, men vi fik da set nogle pænt store flokke flyve både ind og ud.
Jeg elsker mit Lumix, men det kan altså på ingen måde hamle op med Johns blærelinse, så hvis I vil se tranerne i øjnene, må I kigge over til ham senere. I morgen aften, måske.
Han kunne se tranedans. Han kunne se gravænder, krikænder, gæs og stære.
Jeg kunne bare se gravænder og traner.
Kikkerten? Den lå naturligvis hjemme på ødegården.


Det lyder til at have været en rigtig god dag på trods af michelin udklædning
kulde og den halve pelikan
Kommentar af Tove — 1. april 2012 @ 00:23
Det var det skam også
Kommentar af Ellen — 1. april 2012 @ 09:26
Pelikaner, pingviner, glenter, traner og diverse ænder er da en meget god høst på en enkelt dag..
Kommentar af Inge — 1. april 2012 @ 05:57
Hehe -jaja – det kunne skam have været meget værre – og du glemte stærene
Kommentar af Ellen — 1. april 2012 @ 09:28
Det var da en hel fuglepark I fik at se trods blæst og kulde….Og jeg giver dig ret, alting er kønnere når der er lidt grønt som baggrund…;-D
Kommentar af Rejen — 1. april 2012 @ 06:49
Ja, sådan er det jo, men det skal ikke forhindre os i at tage ud og kigge
Kommentar af Ellen — 1. april 2012 @ 09:29
Det er ser lidt stædigt ud det I har gang i, der. Trodser kulde, blæst og sne for at se de der traner. Elsker at drikke kaffe i naturen, men må dog indrømme at jeg gerne venter til lidt mere menneskelige temperaturer.
Ærgerligt at I gik glip af de større traneflokke, men de kommer igen næste år, og så må vi håbe at de passer tiden og ikke tyvstarter med et par uger og snyder alle dem der havde lagt fine kigge-trane-planer for starten af april.
Kommentar af overleveren — 1. april 2012 @ 09:11
Nu havde vi jo aftalt selve weekenden med P&A for længe siden, og vi aftalte det med kaffen i søndags, hvor vi slet ikke kunne forestille os, at det blev så koldt igen
Vi syntes også de traner var rigtig tarvelige at tyvstarte sådan!
Kommentar af Ellen — 1. april 2012 @ 09:31
1000 traner, som om det ikke var noget

En anden har kun set et par stykket hele sit lange liv, og så brokker I jer over kun tusind … tsk tsk
Send et par stykker herover !! i heldige asner
PS, Pelikaner og pingviner beholder I bare
Kommentar af Per — 1. april 2012 @ 10:43
Haha Per, jeg kan sådan set godt forstå, at du skriver sådan, men vi så 6000 sidste år, og så er det jo lidt af en skuffelse ‘kun’ at se 1000
Du må en tur herover om et års tid og se dem selv – det er lidt fascinerende at opleve
Kommentar af Ellen — 1. april 2012 @ 15:49
Hvilket vil sige: Du måtte kigge langt efter tranerne
Kommentar af Rimkogeren — 1. april 2012 @ 11:30
Meget langt, Rimkoger – jeg ærgrede mig over at have glemt kikkerten
Kommentar af Ellen — 1. april 2012 @ 15:51
Det må have været en skøn oplevelse med alle de traner. Jeg har tit været på fugletur, men aldrig set så mange traner på én gang – det har jeg til gode…
Kommentar af Mia Folkmann — 1. april 2012 @ 12:17
Det er en helt speciel oplevelse, og Pulken ligger kun 1½ times kørsel fra København, så du kan sagtens komme til at opleve det. Men du skal være hurtig, hvis det skal være i år
Kommentar af Ellen — 1. april 2012 @ 15:53
Ser ud som en skøn dag, på trods af kulde (og sne) – ikke mindst kaffepausen. Jeg er dog ikke i tvivl om, at netop rasteopholdet til nydes meget mere, når vinteren for alvor giver op. Hvis jeg nogensinde har set traner, har det været i en zoologisk have på et tidspunkt. Også jeg synes, at 1000 traner lyder som mange, og dine billeder er da skønne – sådan taget i betragtning at du IKKE har (halv)professionelt photo udstyr.
Kommentar af Salix Lene — 1. april 2012 @ 20:47
Vi hyggede os skam også under kaffepausen på trods af kulden. Vi frøs nu heller ikke …
1000 traner er mange, når man ikke har set nogen før. 1000 traner er lidt, når man havde forventet 5-6000
Og tak … det luner
Kommentar af Ellen — 1. april 2012 @ 21:16
Fantastisk fugl, tranen
Kommentar af Marianne — 1. april 2012 @ 20:57
Ja. Både i flok og når man ‘bare’ ser et par på en mark, som vi gjorde i dag.
Kommentar af Ellen — 1. april 2012 @ 21:17